O autorze
Filozof prawa i konstytucjonalista, publicysta, bloger

Dał nam przykład Jan Sobieski

... a nie jakiś cesarz pieski

Jak podał niedawno nasz portal, a także inne media, w kręgach narodowo-patriotycznych pojawiła się propozycja patriotycznej korekty hymnu polskiego. Zamiast Napoleona Bonaparte, polityka nie da się ukryć cudzoziemskiego, w drugiej zwrotce hymnu pojawić miałby się Jan Sobieski. Zamiast: „Dał nam przykład Bonaparte,/ Jak zwyciężać mamy”, mielibyśmy: „Dał nam przykład Jan Sobieski, /jak zwyciężać mamy”.

http://natemat.pl/212379,sobieski-zamiast-napoleona-niektorzy-chca-zmian-w-hymnie-narodowym-bo-sobieski-dal-rade-a-napoleon-nie-do-konca

Za propozycją opowiedział się m.in., polityk PiS-u, poseł Żałek, celnie zauważając, że skoro Amerykanie mogą zmieniać swoją Konstytucję, to Polacy mogą wnosić poprawki do narodowego hymnu.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sobieski-zastapi-napoleona-pomysl-na-zmiany-w-polskim-hymnie,756450.html

Propozycję te należy w pełni poprzeć, jako istotnie wzmacniającą narodowy charakter polskiego hymnu, w którym obecność cudzoziemca wielu patriotów razi i gorszy. Na dodatek, propozycja nawiązuje do bardzo dziś aktualnego nakazu powstrzymywania muzułmańskiej fali, zagrażającej naszej pięknej Ojczyźnie.

Jest tylko jeden problem. W odróżnieniu od Bonapartego, Sobieski ma taką wadę, że nie rymuje się ze słowem „Wartę” („Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”). Należy więc dostosować także pierwszą linię zwrotki, by Sobieski znalazł swój rym, na jaki niewątpliwie zasługuje.


Oto moja propozycja: Zamiast „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”, pierwszy wers będzie brzmiał: „Jak zarządził cud papieski”. A zatem: „Jak zarządził cud papieski: /Będziem Polakami! Dał nam przykład Jan Sobieski,/ jak zwyciężać mamy”. Nie tylko estetycznie satysfakcjonująca ze względu na piękny rym, zmiana ta nawiąże celnie do chrześcijańskich wartości.

Bardzo proszę, by ta propozycja została oficjalnie zgłoszona do odpowiedniej komisji. Żałuję tylko, że nie mogę sobie zastrzec wyłącznych praw autorskich ©, gdyż pomysł ten zrodził się przy aktywnym współudziale kolegi profesora Jana T. Grossa, w jednej z berlińskich knajp.

Już od siebie dodam, że po tej niezbędnej zmianie hymnu, aż się prosi o kilka innych zmian w polskim dziedzictwie kulturalnym, by odpowiednio wzmocnić wątki patriotyczne. Na początek, w dziele zatytułowanym „Pan Tadeusz” (tytuł którego mógłby brzmieć „Pan Jarosław”), pierwsza linia brzmieć powinna, zgodnie z prawdą historyczną i patriotycznym nakazem: „Polsko, ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie…”. Przykre zaś dla Polaków nawiązanie do Paryża w Epilogu tego narodowego eposu można bez żadnej utraty rytmu i sensu zamienić na „O czymże dumać na łomżyńskim bruku?”
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...